Herb Janina- kliknij

     MENU     

     Linki         Sekretariat 

  Strona główna

   Patron szkoły

napisz do szkoly - kliknij

 


PATRON SZKOŁY

 


 
Herb Janina - kliknij

 Jan III Sobieski (1629 - 1696) 

 Jan III Sobieski na obrazie Jerzego Siemiginowskiego-Eleutera z 1693 r. - kliknij

"Veni, vidi, Deus vicit"

(przybyłem, zobaczyłem, a Bóg zwyciężył)

Jan III Sobieski był doskonałym królem na czasy, w których panować mu przyszło. Jego ojciec postanowił wykształcić obu synów, dlatego też posłał ich najpierw na Akademię Krakowską na wydział filozoficzny, a następnie zaś za granicę, by tam uzupełnili studia. 

Następnie przyszły król miał okazję uczyć się wojennego rzemiosła na wszystkich frontach, na których walczyli wówczas Polacy. Brał udział w bitwie pod Beresteczkiem w roku 1651 (powstanie ukraińskie pod wodzą hetmana Bohdana Chmielnickiego), w wojnie polsko-szwedzkiej (w październiku przeszedł na stronę króla Karola Gustawa) i bitwie pod Warszawą w 1565 z powrotem po stronie polskiej dowodząc przeciwko Szwedom oddziałami tatarskimi. Następnie walczył przeciwko Siedmiogrodzianom, Rosjanom, Kozakom i Tatarom oraz rokoszanom, którzy w roku 1666 wystąpili pod wodzą księcia Lubomirskiego przeciwko królowi Michałowi Korybutowi Wiśniowieckiemu. Szczególnym sukcesem było zwycięstwo w roku 1673 nad armią turecką pod Chocimiem. Dzięki temu właśnie sukcesowi rok później obrany został królem Polski.

Zdobyte na polach bitewnych doświadczenie zaowocowało czynem, który przeszedł nie tylko do historii Polski. Potęga turecka bowiem zaczęła sięgać coraz bardziej w głąb Europy, zagrażając również Wiedniowi. Zdając sobie sprawę z tego, iż jeżeli Wiedeń padnie, Polska znajdzie się w bardzo trudnym położeniu, Jan III Sobieski pospieszył z wojskami na pomoc oblężonemu miastu. 12 września 1683 roku polska husaria, konni ciężkozbrojni rycerze z charakterystycznymi skrzydłami na plecach, pod jego wodzą zwyciężyła powstrzymując definitywnie Turków w jednej z najważniejszych i największych bitew ówczesnej Europy. 

husar

Dziś, ruszenie z odsieczą Wiedniowi, nazywane jest Odsieczą Wiedeńską. Dzięki niej zrozumiał potrzebę reform kraju i zmianę jego polityki. Dążył więc do ustalenia pozycji Polski nad Bałtykiem poprzez zajęcie Prus Wschodnich oraz odzyskania z rąk Habsburgów polskiego Śląska, a w polityce do wzmocnienia władzy króla, zbyt zależnego od magnaterii, wprowadzenia dziedziczności tronu i zniesienia liberum veto. Reformy te jednak nie weszły w życie z powodu sprzeciwu przyzwyczajonej do olbrzymich swobód szlachty.

Jan III Sobieski był więc nie tylko wspaniałym wodzem ale i doskonałym politykiem. Zmarł 18 czerwca 1696 roku pozostawiając po sobie pamięć o wielkiej
chwale rycerstwa polskiego.

 

Więcej informacji znajdziesz w www.pl.wikipedia.org

 

oprac. Piotr Szafarz   Szkoła Podstawowa nr 5 im. Króla Jana III Sobieskiego w Zabrzu ul. Królewska 4
tel. fax. 032 2712981