MENU     

     Linki         Sekretariat 

  Strona główna

   Sala pamięci

napisz do szkoły - kliknij

 


Sala Pamięci i Muzeum Techniki

 


 
 

Już po raz drugi 2 lutego – w rocznicę koronacji naszego patrona, Jana III Sobieskiego – obchodziliśmy Święto Szkoły. Tegoroczne obchody były wyjątkowo uroczyste z uwagi na otwarcie Sali Pamięci i Muzeum Techniki, gdzie zgromadzono pamiątki mówiące o stuletniej historii naszej placówki. Inspiracją do tego przedsięwzięcia były obchodzone dwa lata wcześniej stulecie szkoły. Koordynatorem prac byli: Dyrekcja szkoły i nauczyciel Piotr Szafarz. Świętowanie rozpoczęło się od akademii, na którą przybyli zaproszeni goście: dyr. delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach p.U.Kałużna, przedstawiciel Muzeum Miejskiego w Zabrzu p.P.Hnatyszyn, prezes ZNP p. J.Nikołajew, przew. NSZZ "Solidarność" p. J.Siech, przedstawiciel Wydziału Oświaty UM w Zabrzu p. A.Maciołka, ksiądz dziekan J.Dorosz z parafii św. Józefa, przedstawiciele PTTK, dyrekcja szkoły oraz nauczyciele, uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły. 

Po programie artystycznym zostały wręczone odznaki turystyczne. Otrzymali je nauczyciele i uczniowie, którzy często uczestniczyli w wycieczkach turystyczno – przyrodniczych organizowanych przez PTTK. Następnie goście, przedstawiciele uczniów i Grona Pedagogicznego udali się do Sali Pamięci, gdzie nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, poświęcenie sali przez ks. proboszcza J. Dorosza oraz wpisy do Księgi Pamiątkowej. Uroczystość otwarcia prezentowały w swoim programie Telewizja Miejska Zabrze, "Dziennik Zachodni", "Gość Niedzielny", "Glos Zabrza" oraz portale internetowe miasta Zabrza.

 

Dzięki długotrwałym staraniom udało się zgromadzić wiele ciekawych eksponatów i pamiątek. Znalazły się wśród nich dawne fotografie, świadectwa, dyplomy, kamienne tabliczki do nauki pisania, stare ławki z otworami na kałamarze z atramentem, tornistry, podręczniki, sławne granatowe mundurki i przybory szkolne mające nawet 80 lat! Prawdopodobnie najstarszym eksponatem jest wielki dzwonek szkolny używany w nadzwyczajnych okolicznościach po dzień dzisiejszy. Wśród zbiorów można zauważyć też przedmiot, który - miejmy nadzieję do szkoły nigdy nie wróci - czyli tak zwaną "trzcinkę" do cielesnego karania krnąbrnych uczniów. Niektóre eksponaty zostały udostępnione przez ich właścicieli. 

Jedna z nieznanych i dopiero co odnaleziona kronika (mamy kopię) znajdująca się w Sali Pamięci, pochodzi z gliwickiego archiwum i jest zapisana niemieckim gotykiem. Dzięki pracy ks. infułata P.Pyrchały udało się ją całą odczytać i przetłumaczyć. Dowiedzieliśmy się o wielu ciekawych wydarzeniach szkolnych z lat dwudziestych np. o pierwszym radiu w szkole, uroczystościach czy wybrykach uczniów. Można o nich przeczytać w monografii wydanej z okazji obchodów stulecia szkoły. Są też przedmioty z wyposażenia sal  z lat powojennych (po 1945 roku), pamiętające czasy PRL -u czyli Waszych rodziców i krewnych np. portrety oficjeli partyjnych, ławki, mapy, plansze. 

   

Obok swój zaczątek rozpoczęło Muzeum Techniki szczycące się bogatą kolekcją ciekawostek technicznych: stare radia lampowe, adaptery, magnetofony szpulowe, dawne komputery ( w tym sławny zabrzański MERITUM, który miał zrewolucjonizować pierwsze pracownie komputerowe), dawne płyty patefonowe, projektor filmowy, ogromne dyski komputerowe, maszyny liczące, aparaty fotograficzne, kamery czy telewizor hotelowy!! oraz wiele innych interesujących urządzeń.

       

Niektóre eksponaty są wypożyczane na wystawy organizowane przez muzea (Muzeum Śląskie) i szkoły (obchody stulecia SP23 w Maciejowie)

 zabytkowy dzwonek szkolny

Uczniowie naszej szkoły mogą zwiedzać salę również ze swoim wychowawcą. Wszystkich chętnych spoza naszej szkoły serdecznie zapraszamy. Wystarczy tylko wcześniej zgłosić chęć przyjścia w sekretariacie szkoły.

Po eksponatach oprowadzi Was odpowiednia osoba. 

Wstęp wolny.

 oprac. Piotr Szafarz  

   

        
 


Szkoła Podstawowa nr 5 im. Króla Jana III Sobieskiego w Zabrzu ul. Królewska 4
tel. fax. 032 2712981