MENU     

      Linki          Sekretariat

  Strona główna

  Historia szkoły

  Patron szkoły

  Plan lekcji

  Ważne dokumenty

  Kalendarz szkolny

  Biblioteka

  Grono pedagogiczne

  Samorząd szkolny
  Koła zainteresowań
  Sprawdzian klas VI
  Harmonogram zajęć
  Podręczniki
  Program nauczania
  Uroczystości, imprezy
  Sukcesy
  Dla rodziców
  Logopeda
  Najlepsi uczniowie
  Sala pamięci
  Hymn szkolny
  100-lecie
  Festiwal Mł. Talentów
  Gimnastyka korekcyjna
  Galeria

wiadomość do szkoły - kliknij

 

 

UROCZYSTOŚCI SZKOLNE I IMPREZY


 
 

 


Zakończenie roku szkolnego 2010/2011

W tym roku szkolnym wyjątkowo kończymy naukę już 22 czerwca. Z wybiciem godz.9:00 rozpoczęliśmy uroczyste zakończenie od wprowadzenia tradycyjnie pocztu sztandarowego. Po części artystycznej uczniów, p.dyrektor A.Korol w asyście wychowawczyń wręczała najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem i nagrody za szczególne osiągnięcia.

galeria

Wreszcie wakacje i zasłużony odpoczynek. Lato czeka...

Pamiętajcie o rozsądku i bezpieczeństwie podczas wypoczynku.

 


Pożegnanie klas szóstych

22 czerwca o godz. 11:00 na sali gimnastycznej zebrali się absolwenci naszej szkoły w otoczeniu swoich bliskich i nauczycieli. W pożegnalnej akademii po występach, p.dyrektor A.Korol wręczała najlepszym świadectwa z wyróżnieniem i podziękowania dla rodziców. Wzruszeń i uśmiechów nie brakowało. Życzymy im powodzenia w nowej szkole.

galeria


Wycieczka do Straży Pożarnej

W ramach projektu edukacyjnego ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy" uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią p.Małgorzatą Witkowską uczestniczyli 10 maja 2011 roku w wycieczce zorganizowanej do Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu. 
Zwiedzali strażnicę :miejskie stanowisko kierowania, garaż z samochodami (sprzęt używany w akcjach), szatnię, sypialnię, kuchnię ,oraz salę w której odbywają się szkolenia strażaków. Wysłuchali wiele ważnych i ciekawych informacji o pracy strażaków. Mieli okazję przymierzać strój roboczy i hełmy strażackie. Przy okazji uczniowie przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych i sposób korzystania z nich. Wycieczka była bardzo ciekawa i udana.

Galeria z wycieczki


Międzynarodowy dzień Książki

Dnia 13 kwietnia 2011roku odbył się uroczysty apel dla klas I - III z okazji Międzynarodowego Dnia Książki. Uczniowie klasy IIc przygotowali przedstawienie pod tytułem "O czarownicy, która lubiła łaskotki."

Dla uczniów przygotowany został konkurs plastyczny dotyczący interpretacji plastycznej przedstawienia. Organizatorami uroczystości byli nauczyciele: Agnieszka Kruk, Margareta Olszewska, Damian Woźniak.


Projekt "Pierwszaki"

Klasa I b uczestniczy w Projekcie ,,pierwszaki", w sali lekcyjnej zostały zorganizowane Dziecięce Ośrodki Zainteresowań. Powstały one na bazie zestawu środków dydaktycznych, w oparciu o założenia teorii inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Celowo dobrane zostały wielofunkcyjne środki dydaktyczne, stymulujące rozwój dziecka wieloaspektowo i wielowymiarowo. Łączą one wiele funkcji w jednej ciekawej i rozwijającej formie.
W poszczególnych ośrodkach wykorzystywane są takie środki
dydaktyczne. które pobudzają do wypowiedzi ustnych, wspierają rozwój mowy i rozumienie ze słuchu, sprzyjają nabywaniu umiejętności czytania i pisania.
Wszystkie środki dydaktyczne wykorzystuje się w celu rozwijania
wrażliwości artystycznej i poczucia estetyki. Służą one jako materiał wspierający aktywność twórczą dziecka i wyzwalają
zainteresowania. Wrażliwość artystyczna dzieci kształtuje się za pomocą zestawu instrumentów muzycznych, akcesoriów teatralnych i pacynek. Twórcza działalność muzyczna dzieci oraz indywidualne interpretacje utworów to środki aktywizujące wyobraźnię ,wykorzystywane często w innych dziedzinach umysłowej działalności dziecka.
Wykorzystywane są środki dydaktyczne rozwijające kompetencje w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych. Dziecko uczy się wykonywania działań matematycznych poprzez manipulowanie  rozpoznaje liczby, kształty geometryczne i kolory, jednocześnie ćwicząc koncentrację ,sprawność motoryczną i manualną oraz koordynację wzrokowo-ruchową.
Środki dydaktyczne  wykorzystywane w Dziecięcych Ośrodkach
Zainteresowań sprzyjają humanizacji procesu kształcenia ,odczuwania radości z uczenia się, wyzwalają zainteresowania i rozwijają zdolności oraz umiejętności uczenia się zgodnie z indywidualnym rytmem rozwoju i profilem inteligencji.
                                      wychowawca klasy I b
                                Małgorzata Witkowska

Galeria z zajęć


Dzień Historii

12 kwietnia 2011r. w Szkole Podstawowej nr 5 odbył się Dzień Historii, podczas którego uczniowie klas I - VI zaprezentowali stroje z epok. Każdy przebrał się za ulubioną postać historyczną. Spośród uczestników jury wybrało najciekawsze przebrania.

Oto wyniku konkursu:

I miejsce 

Paweł Krzemiński Ib

Weronika Mazur IIIa

II miejsce 

Sandra Cimała IIIa

Monika Nowak IIIa

III miejsce

Marta Nowak IIIa

Szymon Orkisz Ib

wyróżnienia 

Szymon Kostorz IIc

Emilka Maślarz IIIa

Maciej Kumor Ic

Daniel Płotka IIIc

Monika Ledwoch IIIc

Hanna Krawczyk IIa

Tomasz Hudzik IIa

Organizatorami konkursu byli pani Jolanta Huńczak, Małgorzata Witkowska, Damian Woźniak.

Skład Jury: Jolanta Huńczak, Małgorzata Witkowska, Damian Woźniak, Agnieszka Polakowska, Agnieszka Kruk.

Galeria


Wiosenny Turniej w "Dwa ognie"

Klasy drugie powitały wiosnę na sportowo. Do turnieju każda klasa zgłosiła swoją drużynę. Drużyny rywalizowały ze sobą zgodnie z zasadą fair play. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwała pani wice dyrektor Jolanta Pisiewicz, która sędziowała rozgrywane mecze.
Głośne okrzyki kibiców oraz hasła na transparentach dopingowały wszystkich zawodników do walki o zwycięstwo. Puchar i złote medale zdobyła klasa IIb. Srebrne medale otrzymała klasa IIa, a brązowe klasa IIc.

Galeria


Konkurs recytatorski z języka angielskiego

W marcu odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski z języka angielskiego. W konkursie brali udział uczniowie klas I - IV. Uczniowie recytowali wiersze i fragmenty prozy brytyjskich i amerykańskich autorów literatury dla dzieci i młodzieży. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: 24 marca reprezentowali się uczniowie klas IV - VI spośród, których wyłoniono następujących laureatów:

I miejsce Małgorzata Śliwińska VIa

II miejsce Barbara Strózik VIa

III miejsce Król Maciej VIc

31 marca występowali uczniów klas młodszych spośród, których najlepiej zaprezentowali się:

I miejsce  - Dominika Ozimińska Ib

Maria Chruślicka IIIb

II miejsce - Franciszek Kowal

III miejsce Kamil Gaik IIb

Wyróżnienia:

Szymon Groszek IIb

Filip Olszówka IIb

Iwona Wawrzyniak IIIa

Marta Malinowska IIc


Mini Turniej Szachowy

 Klasa IIc to miłośnicy gry w szachy. Uczniowie regularnie uczęszczają na zajęcia kółka szachowego, gdzie doskonalą swoje umiejętności. Przy okazji zajęć o tej tematyce dzieci postanowiły zorganizować turniej klasowy. Wzięło w nim udział 10 osób - Kostorz Szymon, Tkocz Natalia, Połeć Krzysztof, Żuchora Piotr, Malinowska Marta, Stasiński Tomasz, Kasprzycki Maciej, Wyleżoł Natalia i Michałek Arkadiusz. 

W kolejnych etapach turnieju został wyłoniony Klasowy Mistrz Szachowy. Został nim Kasprzycki Maciej.

Gratulujemy

 Galeria z zawodów


Konkurs na "Portret Babci lub Dziadka

Z okazji Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole panie: Małgorzata Witkowska i Beata Czech przeprowadziły konkurs plastyczny dla klas I - III pt. "Portret Babci lub Dziadka". Wpłynęło mnóstwo pięknych prac. Laureatami konkursu zostali:

Klasy I

I miejsce Michał Pankiewicz Ib

II miejsce Aleksandra Śliwińska Ib

III miejsce Agnieszka Rojek Ia

wyróżnienia:

Wiktoria Bona Ic

Dominika Ozimińska Ib

Emilia Wicik Ia

Klasy II

I miejsce Gabriela Gabrielczak IIb

II miejsce Jan Wojtaś IIb

III miejsce Roksana Baron IIb

wyróżnienia:

Jesika Mościcka IIa

Jakub Turkoć IIa

Klasy III

I miejsce Weronika Mazur IIIa

II miejsce Katarzyna Frankiewicz IIIa

II miejsce Iwona Wawrzyniak IIIa

III miejsce  Wiktoria Oblonczek IIIc

wyróżnienia:

Paulina Godwin Ic

 

Galeria Prac Konkursowych


Bal karnawałowy

Dnia 9 lutego 2011 roku w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Przy muzyce zespołu bawili się poprzebierani w ciekawe stroje uczniowie klas I - III. Bal urozmaicały konkursy z nagrodami. Było wiele uśmiechu i wspaniałej zabawy.

> Galeria z balu


Góra Grosza

Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka.

W naszej szkole taka zbiórka odbiła się dużym echem i dzięki Wam udało nam się zebrać 649,42 złotych. A oto szczegółowy wykaz akcji w poszczególnych klasach i zdjęcia naszej góry grosza.

1A – 22,25

1B – 23,08

1C – 20,00

2A – 81,59     III miejsce

2B – 116,57    I  miejsce

2C – 24,93

3A – 18,26

3B – 93,98      II miejsce

4A – 24,83

4B – 18,85

4C – 31,26

5A – 48,34

5B – 11,25

5C – 8,15

5D – 0       niestety nie przyłączyli się do akcji L

6A – 26,38

6B – 40,35

6C – 9,56

6D – 12,53

 

Wszystkim serdecznie dziękuję za choćby 1 grosik dorzucony do puszki i zapraszam do zbierania drobnych już na przyszły rok.

Pozdrawiam Anna Kubicz – opiekun SU


Dyskoteka walentynkowa

Dnia 9 lutego 2011 roku samorząd uczniowski zorganizował dyskotekę walentynkową dla uczniów klas IV - VI

> Galeria z dyskoteki


Święto Szkoły

2 lutego 2011r. o godz. 8.15 uroczystą akademią rozpoczęliśmy obchody Święta Szkoły. Atrakcji było co niemiara. W klasach odbywały się konkursy plastyczne, literackie, układano krzyżówki o patronie. Najmłodsi z klas I-III zwiedzali Salę Pamięci i wysłuchali opowieści o zwyczajach w dawnej szkole. Największymi atrakcjami były występy teatralne uczniów i konkurs "Odkrywamy szkolne talenty". Wyniki konkursów i laureatów poznamy w najbliższym czasie. Na początek popatrzmy na zdjęcia w galerii.

> galeria


Festyn Świąteczny 2010

11 grudnia 2010r. w naszej szkole na corocznym festynie, zapanowała świąteczna atmosfera. Rozpoczęliśmy od uroczystej akademii z jasełkami. Wręczaliśmy na niej pierwsze legitymacje powołanego w listopadzie Klubu Przyjaciół Szkoły. Honorowymi członkami Klubu zostali:

1. Małgorzata Mańka- Szulik - prezydent miasta

2. Marian Czochara - przewodniczący Rady Miasta

3. Witold Ratajczak - emerytowany dyrektor naszej szkoły

4. Helena Dzionyk - emerytowana wicedyrektor naszej szkoły.

5. Dariusz Dragon - były radny miasta

6. Janusz Siech - przewodniczący związku "Solidarność"

7. Joanna Nikołajew - przewodnicząca ZNP.

Na gości i uczniów czekały stoiska z ozdobami świątecznymi, wybornymi ciastami i ciepłymi posiłkami, a także loterie, kiermasze, konkursy, wystawy. Rozstrzygnięto V edycję rodzinnego konkursu "Szopka bożonarodzeniowa". Na żądnych wrażeń czekała tajemnicza jaskinia wróżb, a dla spragnionych ruchu, turniej tenisa stołowego.

Zebraliśmy 4561,81 złotych 

Dochód z festynu przeznaczyliśmy na zakup monitorów do pracowni komputerowej.

Dziękujemy wszystkim za przybycie, pomoc i stworzenie świątecznej atmosfery.

> galeria


Szkolny Konkurs Rodzinny "Szopka bożonarodzeniowa"

11 grudnia 2010r. podczas Festynu Szkolnego odbyła się V edycja Szkolnego Konkursu Rodzinnego "Szopka bożonarodzeniowa". W konkursie wzieło udział 17 uczestników, którym jak zwykle nie zabrakło ciekawych pomysłów. Przedstawione prace wykonane zostały z bardzo oryginalnych materiałów. Ponadto zastosowano różne techniki plastyczne.

Zdaniem odwiedzających naszą wystawę prace konkursowe prezentwoały się bardzo okazale.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce: Jan Wojtaś kl IIb - 61 głosów

II miejsce: Mateusz Smołka kl IVb - 52 głosy

III miejsce Damian Liniarski kl IIa - 49 głosów.

Gratulujemy zwycięzcom.

Organizatorami konkursu byli: Leszek Kułakowski przewodniczący Rady Rodziców, Małgorzata Dyl, Teresa Grabarczyk, Barbara Biskup.


Szkolny Konkurs Informatyczny

11 grudnia 2010r. podczas Festynu Szkolnego odbył się konkurs informatyczny na świąteczną grafikę komputerową dla uczniów klas II. Organizator: M. Oterman. 

szczegółowe informacje i galeria


Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek

10 grudnia 2010r odbył się po raz kolejny Szkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek. Organizatorem konkursu były panie: Sabina Borner, Barbara Biskup, Teresa Grabarczyk, Bożena Nowakowska.

Jury w składzie: pani wicedyrektor Daria Wrobel, Małgorzata Wolańska, Teresa Grabarczyk, Sabina Borner, Jolanta Zielińska, Bożena Nowakowska wyłoniło zwycięzców, którzy zaprezentowali najpiękniejsze polskie i angielskie kolędy na festynie szkolnym.

I miejsce zajeła - Agata Szyguła

II miejsce: zespół: Piotr Karczewski, Bartek Jeziorski, Maciej Król

III miejsce: Wiktoria Miś

Wyróżnienie otrzymali:

Weronika Langer

Barbara Strózik

Damian Łątka

Maciej Król

Karolina Witek

Wszystkim gratulujemy


Szkolny Konkurs Recytatorski

9 grudnia 2010r uczniowie klas IV - VI prezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Najchętniej wybierane były przez uczniów utwory poetyckie Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. 

Usłyszeliśmy "Lokomotywę", "Samochwałę", "Murzynka Bambo", "Kłamczuchę" i wiele innych utworów.

Jury w składzie pani wicedyrektor Daria Wrobel, pani Małgorzata Dyl, Agnieszka Kruk, pan Damian Woźniak oceniając wykonawców brało pod uwagę opanowanie tekstu, dykcję, interpretację utworu oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom.

Jury przyznało: 

I miejsce: Małgorzacie Śliwińskiej

II miejsce: Weronice Langer

III miejsce Nikoli Salwiczek

Wyróżnienia otrzymali:

Marek Cygan

Agata Szyguła

Wiktoria Hajduk

Organizatorami konkursu były panie Marlena Zdanowska, Joanna Chrząszcz, B Nowakowska. Dziękują oni wszystkim uczestnikom za udział i prezentowany wysoki poziom artystyczny.

zdjęcia


Szkolny Konkurs Plastyczny "Zwierzątko z jesiennych liści"

W listopadzie tego roku uczniowie klas I-III uczestniczyli w szkolnym konkursie plastycznym „Zwierzątko z jesiennych liści” zorganizowanym przez wychowawcę klasy III c Beatę Czech oraz wychowawcę klasy I b Małgorzatę Witkowską.  Jury miało poważny problem w wyłonieniu laureatów, ponieważ prace były piękne i pomysłowe. Jedną z nagród było wywieszenie prac na wystawie podczas festynu, który odbył się 11 grudnia. Nagrody rzeczowe zostały rozdane podczas apelu  dnia 21 grudnia 2010 roku. A oto laureaci:

Klasy I              

    I miejsce           Patrycja Tkaczyk z klasy I a

    II miejsce           Paweł Krzemiński z klasy I b

   III miejsce           Kamil Baran z klasy I c

Wyróżnienia:                          

Agnieszka Kiepura I b, Estera Habigier I c, Dominika Ozimińska  I b

 

Klasy II             

    I miejsce          Damian Liniarski klasa II a

   II miejsce          Gabriela Gabrielczak klasa II b

   III miejsce          Nikola Lebioda klasa II c

Wyróżnienia:                                    

Zuzanna Kulik  klasa II b, Justyna Pabianek  klasa II b

 

Klasy III                            

   I miejsce           Iwona Wawrzyniak  klasa III a

   II miejsce           Oliwia Kowalkowska klasa III b

  III miejsce           Karolina Zaremba  klasa III c

Wyróżnienia:                     

Marta Nowak klasa III a, Weronika Mazur III a

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów!


Mikołajki

6 grudnia samorząd uczniowski zorganizował obchody dnia świętego mikołaja

> galeria


Szkolny konkurs plastyczny "Barwy jesieni"

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 29.11.2010r. Organizatorami konkursu były panie Sabina Borner i Jolanata Huńczak. Jury w składzie S.Borner, J. Huńczak, B. Hajdowska, B. Biskup, T Grabarczyk, M. Wolańska; nagodziło następujące osoby:

I miejsce - Agata Szyguła VIa

II miejsce Agnieszka Grad VIa

III miejsce Nikolas Antonik VIb

III miejsce Justyna Konopka Via

Wyróżnienia otrzymali:

Nikola Salwiczek IVb

Wojtek Kułakowski VIb

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!


Szkolny Konkurs Piosenki Śląskiej.

"Karlik", "Koziery", "Starzyk" to najpopularniejsze piosenki, które prezentowali uczniowie kl. IV - VI na Szkolnym Konkursie Piosenki Śląskiej. Wykonawcy ćwiczyli śląskie szlagry pod kierunkiem nauczyciela muzyki Pani Sabiny Borner.

2 XII 2010 zaprezentowali swoje wokalne umiejętności. Jury w składzie Daria Wrobel, Teresa Grabarczyk, Barbara Biskup, Jolanta Zielińska, Małgorzata Wolańska, Bożena Nowakowska wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce - Maciej Król i Bartek Jeziorski - VIc

II miejsce - Piotr Karczewski VIc

III miejsce - Marek Cygan Va

Wyróżnienie zdobyli:

Agata Szyguła VIa

Iga i Kamila Pierzchała IVc

Gratulujemy


Nowe boisko szkolne

18 listopada 2010r. o godz. 13.00 w padającym deszczu, ale z uśmiechami na twarzy doczekaliśmy się uroczystego otwarcia nowego, tartanowego  boiska szkolnego. Na otwarciu gościliśmy władze miasta, oświatowe i proboszcza ks. J.Dorosza z parafii św. Józefa.

> galeria

Budowa nowego boiska rozpoczęła się z początkiem roku szkolnego. Już 2 września 2010r. dawny teren do grania w piłkę nożną zaczął przypominać plac budowy. Dla przypomnienia i historii popatrzmy jak się zmieniał w trakcie przebudowy.

> galeria


Mistrzostwa Szkoły w Szachach o 

Puchar Dyrektora Szkoły

17 listopada o godz.9.00 rozpoczęły się zawody w szachach. W rozgrywkach brało udział 37 uczniów.

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:

dziewczęta:

I miejsce - A.Kopiec z kl.Vc,

II miejsce - A.Wolińska z kl.IVb,

III miejsce - R.Ratajska z kl.IVb.

chłopcy:

I miejsce - K.Bezimienny z kl.IVc,

II miejsce - Sz.Filip z kl.VIa,

II miejsce - W.Kulakowski z kl.VIb.

drużynowo:

I miejsce - klasa VIb (Kułakowski, Grabowski, Bednarek)

II miejsce - klasa VId ( Momot, Bochenek, Kozina)

III miejsce - klasa IVc (Bezimienny, Tokarski).

Sędziowali: Alfred Maślanka i Bernard Sowa.

Kierownik turnieju: Stanisław Bujdo.

Organizatorzy: Dyr. A.Korol i UKS "Śląsk" Zabrze.

> galeria      > sprawozdanie


Wizyta piłkarzy "Górnika Zabrze

15 października w naszej szkole na sali gimnastycznej gościliśmy piłkarzy z "Górnika Zabrze": Daniela Sikorskiego i Michała Bembna. Emocji i zadowolenia wśród szkolnych młodych kibiców nie brakowało. Mogliśmy zobaczyć prezentację o historii klubu, otrzymać pamiątkowe koszulki, zdjęcia, kalendarze i autografy. Bardzo chętnie odpowiadali na zadawane pytania, a na zakończenie spotkania każdy chętny mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z zawodnikiem.

> galeria


Prezentacja na temat wyników klas 6 

plik do pobrania


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2010/11r.

1 września 2010 r. o godz.9.00 w deszczowy i chłodny dzień uroczyście rozpoczęliśmy kolejny nowy rok szkolny. Szczególnie gorąca atmosfera panowała na sali gimnastycznej, gdzie pierwsze spotkanie ze szkołą miały pierwszaki z rodzicami.

 > galeria


 
 


Szkoła Podstawowa nr 5 im. Króla Jana III Sobieskiego w Zabrzu ul. Królewska 4
tel. fax. 032 2712981