MENU     

    Linki          Sekretariat  

  Strona główna

  Świetlica szkolna
  Zajęcia świetlicowe

napisz do szkoły - kliknij

masz ciekawe informacje lub zapytanie? napisz koniecznie

 

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE 
 

„Niepodległa” – zajęcia prowadzone w świetlicy szkolnej:


Od stycznia do listopada 2018 roku prowadziliśmy w świetlicy szkolnej zajęcia

poświęcone setnej rocznicy odzyskania niepodLegłości przez Polskę. Przygotowano je dla uczniów klas I-III, a odbywały w czasie lekcji oraz zajęć świetlicowych.
Nasi uczniowie poznali historię i tradycje naszego państwa, nasze symbole narodowe, zyskali wiedzę dotyczącą stolic Polski na przestrzeni wieków, wysłuchali legend o ważnych miasta polskich. Przeprowadzono także zajęcia związane z naszym rodzinnym miastem – Zabrzem.
Kolejne spotkania dotyczyły wyjaśnienia pojęć „Niepodległość” i „Wolność”, prezentacji sytuacji politycznej i ekonomicznej Polski przed rozbiorami oraz po rozbiorach. Uczniowie zdobyli wiadomości na temat odzyskania niepodległości przez nasz kraj w 1918 roku, poznali „autorów” sukcesu, działania jakie prowadzili w Polsce i za jej granicami - do
1918 roku i po 1918 roku. Mówiono także o pamiątkach narodowych i miejscach upamiętniających walki narodowowyzwoleńcze na Śląsku.
W czasie zajęć dzieci słuchały pogadanek, czytanych legend, ogładały prezentacje multimedialne, dyskutowały, dzieliły się wiedzą i doświadczeniami, wykonywały prace plastyczne, rozwiązywały różnego typu łamigłówki, układały puzzle, uczestniczyły w konkursach, słuchały pieśni związanych z tematem.
Ciekawe prace plastyczne uczniów zaprezentowane zostały na tablicach na korytarzu szkoły oraz w świetlicy szkolnej.Światowy Dzień Czystych Rąk

Dnia 15 października obchodziliśmy w świetlicy "Swiatowy Dzień Czystych Rąk". Odbyła się prezentacja dotycząca prawidłowego sposobu mycia rąk a następnie dzieci udały się do łazienki aby w praktyce utrwalić sobie nawyk skutecznego dbania o czystość i higienę dłoni.
VI Mistrzostwa Sportowe Klas I - III
Dnia 31 października 2018 r odbyły się VI Mistrzostwa Sportowe Klas I - III organizowane przez świetlice szkolną oraz nauczyciela wychowania fizycznego p.Anie Kubicz. Jak co roku dzieci klas pierwszych, drugich i trzecich, będą spotykać się cyklicznie co dwa miesiące i rywalizować o miano najlepiej wysportowanej klasy. Pierwsze spotkanie sportowych zmagań  upłynęło w atmosferze dobrej zabawy i walce "fair play"
Wielkanoc

Nadchodzą Święta Wielkanocne, więc projektujemy i przygotowujemy w świetlicy ciekawe dekoracje. Dzieci z klasy Ia i II potrafią wykonać wspaniałe pisanki i świąteczne koszyczki pełne niespodzianek.
Może posłużą innym jako pomysły do prac plastycznych, które można wykonać w domu? Zachęcamy! Fajna zabawa! Kreatywności w przygotowaniach i spędzeniu świątecznych dni! Wesołych Świąt!
wychowawca świetlicy : Jolanta Zielińska
Dynia w nowej odsłonie

Po zajęciach o zdrowym żywieniu zorganizowany został w świetlicy konkurs plastyczny zatytułowany "DYNIA W NOWEJ ODSŁONIE". Dzieci przedstawiły swoje kreatywne pomysły i fantazje związane z wykorzystaniem dyni. Na zdjęciach autorzy i ich prace. Organizatorzy: J.Zielińska, B. Nowakowska
Owoce i warzywa w pięciu kolorach

9 listopada odbyły się w świetlicy kolejne zajęcia promujący zdrowy tryb żywienia. W zajęciach brali udział uczniowie klasy II i III d. Motywem przewodnim spotkania były owoce i warzywa w 5 kolorach. Dzieci wysłuchały bajki pod tytułem "Dlatego owoce i warzywa są w różnych kolorach", z której dowiedziały się jak podzielone są owoce i warzywa ze względu na kolor oraz jaki wpływ maja poszczególne grupy na funkcjonowanie naszego organizmu. Uczniowie zapoznali się także z wybranymi, egzotycznymi owocami i warzywami oraz obejrzały prezentację multimedialną zatytułowaną "Dynia". Dowiedziały się z niej o wartościach odżywczych i sposobach wykorzystania tego warzywa w kuchni. Uczestnicy zajęć mieli również okazję degustować rozmaitych, pysznych przetworów z dyni. Organizatorzy: J.Zielińska, B.Nowakowska.


Zdrowe Odżywianie

21 listopada uczniowie klas III a i III b uczestniczyli w zajęciach dotyczących zdrowego odżywiania, przygotowanych w świetlicy szkolnej. Dzieci rozpoznawały owoce i warzywa posługując się zmysłem wzroku, smaku, węchu i dotyku. Uświadamiały sobie znaczenie warzyw i owoców dla właściwego funkcjonowania organizmu ludzkiego oraz utrwaliły sobie ich nazwy. Miały także możliwość degustacji ciast warzywnych - pietruszkowego, marchewkowego, szpinakowego i buraczanego, przekonując się, że warzywa mogą również służyć do przygotowania rozmaitych zdrowych i smacznych deserów. Organizatorzy - J.Zielińska, B.Nowakowska
Cała Polska Czyta Dzieciom

16 listopada rozpoczęliśmy kolejną edycję akcji "CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM" Wzięli w niej udział uczniowie kl I i II. W tym roku przebiegła ona pod hasłem "BEZPIECZNIE, BEZPIECZNIEJ, NAJBEZPIECZNIEJ". Po wysłuchaniu ciekawych opowiadań - przestróg, dzieci opowiadały o niebezpiecznych sytuacjach, w jakich się znalazły i o sposobach radzenia sobie z niebezpieczeństwem. Uczniowie uczestniczyli także w konkursie plastycznym, w którym miały za zadanie piękne pokolorowanie obrazków mówiących o tym , jak należy postępować, aby być bezpiecznym. Organizatorkami zajęć były: J.Zielińska, J. Kędzia.
Dzień Czystych Rąk

Dnia 15 października obchodzony jest jako Międzynarodowy  Dzień Czystych Rąk. Z tej okazji w świetlicy przeprowadziliśmy prelekcję powiązaną z prezentacją multimedialną, podczas której, uczniowie klas I-III dowiedzieli się dlaczego należy myć ręce. Poznali również metodę skutecznego pozbycia się brudu z rąk. Dziękujemy dzieciom oraz ich Paniom wychowawczyniom za aktywny udział w spotkaniu - organizatorzy Beata Czech i Grażyna Postulka.


Sportowe Mistrzostwa

24.10.2017 r. odbyły się V Sportowe Mistrzostwa Szkoły Klas I, II i III organizowane przez świetlicę szkolną. Zawody odbywają się cyklicznie co dwa miesiące. O wygranej będzie decydować suma wyników wszystkich spotkań.  Dzieci pod opieką p. Anny Kubicz i p.Barbary Nowakowskiej brały udział w licznych konkurencjach, a klasy trzecie zmierzyły się w grze "Dwa ognie".  Zacięta rywalizacja pomiędzy zespołami przebiegała w atmosferze świetnej zabawy z zachowaniem zasad "fair play."
 

 
 


Szkoła Podstawowa nr 5 im. Króla Jana III Sobieskiego w Zabrzu ul. Królewska 4 
tel. fax. 032 2712981